BİZE ULAŞIN
×

   Nafaka Davaları

   Nafaka Davaları

   Nafaka Davaları

   nafaka davaları

   Nafaka Miktarı Ne Kadar Olabilir ?

   Bu miktar kusurlu eşin ekonomik durumu ile mağdur olan eşin boşanmadan sonraki hayat standardının etkilenmesi nedeniyle oluşacak kanaat neticesinde hakimin takdirinde bulunmakta olup emsal Yargıtay kararları elbette ki örnek teşkil etmektedir.

   https://www.ensonhaber.com/magazin/ivana-sertten-nafaka-cikisi

   Nafaka Davaları

   Nafaka Davaları

   Tedbir Nafakası

   Tedbir Nafakası Maddi açıdan zor durumda bulunan eşin daha fazla zor duruma düşmemesi için boşanma davası açılmasından itibaren dava sonunda verilen boşanmanın kabulüne ilişkin kararın kesinleşmesine kadar geçen süre içinde, ödeme gücü olan eş, ihtiyaç durumundaki diğer eşe bakım ve geçimi için tedbir nafakası ödemekle yükümlüdür. Boşanma davası sırasında istenebilen nafaka tedbir nafakasıdır. O halde boşanma davasında verilen kararın kesinleşmesi ile hükmedilen tedbir nafakası da sona erer.

   İştirak Nafakası

   iştirak nafakası, Boşanma davasında verilen kararın kesinleşmesi ile hükmedilen tedbir nafakasının sona erdiğini söylemiştik. Bu durumda eşlerin çocuğun bakım ve giderlerine iştirak etmeleri yani ortak olarak katılmaları gerekmektedir. İştirak nafakası, velayet hakkı kendinden olmayan eş tarafından, velayet hakkı verilen eşe çocuğun bakım ve eğitim giderleri için mali gücü oranında yaptığı katkı olarak tanımlanmıştır. Başka bir deyişle; iştirak nafakası bakım nafakası niteliğinde olup eşlerin mali güçleri oranında müşterek çocuğun giderlerini karşılamayı amaçlar.

   Yoksulluk Nafakası

   Yoksulluk nafakası Taraflar arasındaki evlilik birliğinin sona ermesi ile genellikle boşanan eşlerden birisi yoksulluğa düşmektedir. Boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek tarafın kusurunun daha ağır olmaması şartı ile geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilecektir. Bu nafaka yoksulluk nafakası olup nafaka yükümlüsünün kusuru aranmamaktadır.

   Bu nafaka ile amaçlanan evlilik birliğinin sona ermesi ile kusuru bulunmayan ya da diğer tarafa göre kusur oranı daha az olan kişinin yoksulluğa düşmesine engel olmaktır. Böylece evlilik birliğinin sona ermesi ile kusursuz ya da daha az kusurlu eş yoksulluk nafakası talep hakkına sahip olmaktadır. Yoksulluk nafakası dava dilekçesinde ya da boşanma davası devam ederken talep edilebilecektir.

   Nitekim Yargıtay 2. HD 2017/3725 sayılı kararı ;Mahkemece, davalı-karşı davacı kadının boşanmaya sebebiyet veren olaylarda kusurlu bulunduğu ve davacı-karşı davalı erkeğe bir kusur yüklenmediği dikkate alındığında, davalı-davacının yoksulluk nafakası talebinin reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı olduğu haliyle kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.” şeklinde olup bu husus vurgulanmıştır.

   Nafaka Belirlenme Sürecinde En İyi Sonuçlar

   Boşanma süreçlerinde en önemli etmenlerden bir tanesi nafakadır. Boşanma davalarının sonucunda eşler birbirlerine nafaka ödemekle yükümlü olabilirler. Nafakalar hayat kalitesinin devamlılığı adına çok önemli olduğundan atlanmaması gereken bir konudur.

   Nafakanın belirlenmesi aşamasında hangi tarafta yer alırsanız alın Trabzon nafaka avukatı hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Nafaka alacak olan müvekkillerimizin en iyi düzeyde nafakayı alması, nafaka verecek olan müvekkillerimizin ise minimum düzende nafaka vermesi için davalarınızı yürütüyoruz.

   Trabzon Boşanma Nafaka Avukatı na ihtiyacınız var ise, bizi 7/24 arayabilir dilerseniz formu doldurunuz biz size geri dönüş sağlayalım.

   Çekişmeli Boşanma Davaları