BİZE ULAŞIN
×

   Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) Davası Nedir

   Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) Davası Nedir

   Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) Davası Nedir 

   izalei şuyu ne demek ?

   Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) Davası Nedir , taşınır veya taşınmaz bir malın ortakları arasında paydaşlığa son vererek ferdi mülkiyete geçmek amacıyla açılan davalardır. Bu dava genellikle miras olduğu durumda mirasçılar tarafından açılan bir dava türüdür.

   Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) Davası Nedir

   Ortaklığın giderilmesi iki şekilde gerçekleşir;

   • Aynen taksim ile ortaklığın giderilmesi
   • Satış suretiyle ortaklığın giderilmesi

   Ortaklığın Giderilmesi Davasını Kim Açabilir ?

   Ortaklığın giderilmesi davası, taşınır veya taşınmaz mala ortak olan paydaşlar tarafından diğer paydaşlara karşı açılır. Herhangi bir paydaş ortaklığın bitmesini talep edebilir. Bu süreçte paydaşlar arasında anlaşmaya varılmaz ise ortaklığın giderilmesi davası açılması gerekir. Taraf olarak tüm paydaşların olması zorunludur. Kaynar Hukuk Bürosu olarak Trabzon en iyi avukat veya Trabzon avukatları ile destek almanızı öneririz.

   Ortaklığın Giderilmesi Davası Hangi Mahkeme Açılır ?

   Görevli mahkeme sulh hukuk mahkemesidir. Yetkili mahkeme ise taşınmaz malın bulunduğu yerdeki mahkemedir. Örneğin taşınmaz mal Trabzon’da bulunuyor ise yetkili mahkeme Trabzon Sulh Hukuk Mahkemesi’dir. Akçaabat ise Akçaabat Sulh Hukuk Mahkemesi, Of ise Of Sulh Hukuk Mahkemesi, Sürmene ise Sürmene Sulh Hukuk Mahkemesi yetkilidir.

   Açıklandığı üzere, ortaklığın giderilmesi davası uzmanlık ve tecrübe gerektiren davadır. Dava devam ederken davanın en kısa sürede sonuçlandırılması ve hak kaybı yaşanmaması için en iyi Trabzon gayrimenkul hukuku avukatından ve aynı zamanda en iyi Trabzon miras hukuku avukatından profesyonel yardım alınması önem arz etmektedir.

   Bu konuda Kaynar Hukuk Bürosu kapsamında gayrimenkul avukatları, miras avukatı bulunmaktadır. Trabzon, Rize, Samsun, Giresun, Ankara, İstanbul gibi birçok illere hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermekteyiz. İstanbul avukat, Samsun avukat, Giresun avukat, Rize avukat, Ankara avukat araştırmaları yaparak süreci takip edebilirsiniz.

   Ceza Avukatı

   Trabzon Ağır Ceza Avukatıİcra Takibi Nasıl Yapılır ? Haciz İşlemleriTrabzon Boşanma Avukatıİcra Takibi Nasıl Yapılır ? Haciz İşlemleriCeza Avukatı